Tento článek byl sdílen z jiného webu. Originál si můžete přečíst zde.

Hrabalova chata byla v sobotu otevřena nastálo veřejnosti. Necelý rok trvající rekonstrukce uvedla chatu do podoby z 80. let, kdy ji slavný spisovatel obýval. Expozice je tvořena zčásti původním vybavením z Hrabalovy pozůstalosti, které se podařilo Polabskému muzeu v průběhu let nashromáždit, zbytek tvoří veřejností darované dobové předměty.

Středočeský kraj odkoupil Hrabalovu chatu od soukromého majitele. Při hledání expozičního modelu kraj spolupracoval s Fakultou architektury ČVUT. Expoziční řešení navrhly dvě, dnes již bývalé, studentky Eliška Houdová a Jitka Zemanová. Projekt vycházející z principu tzv. haus muzeí, jim vynesl vítězství ve studentské soutěži o Cenu Břetislava Štorma 2023. Nová expozice, vzhledem k velice omezenému prostoru, počítá pouze s malými skupinami návštěvníků.

Prohlídku chaty je nutné si předem rezervovat na stránkách Polabského muzea, kde si návštěvníci zakoupí vstupenky na konkrétní datum a čas. Pro návštěvníky je připravená komentovaná prohlídka chaty, na pozemku pak bude k dispozici nová mobilní aplikace. Ta nabízí jednak komentovanou prohlídku s 3D historickým modelem zahrady a chaty sestaveným na základě dobových fotografií a v druhé lince pak bude k dispozici prostorová povídka současného spisovatele Vratislava Kadlece, reagující na jednotlivá místa Hrabalovy zahrady.

Autor Vratislav Kadlec získal ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku 2020. Aplikace je k dispozici ve 4 jazykových mutacích, češtině, angličtině, polštině a maďarštině. Otevírací doba Hrabalovy chaty je prozatím nastavena podle rezervačního systému https://pi2.cz/rezervacevstupenek, v rámci kterého jsou naplánovány 3 prohlídky denně, a to od úterý do neděle od 12, 14 a 16 hodin, vždy pro skupinu 7 osob. Otevření chaty je tímto způsobem naplánováno od 18. 5. do konce září 2024

YT_poster_v_fpdMoZEEh4w
Spuštěním videa dojde k načtení obsahu třetích stran z portálu YouTube.