1000026272
25. června 2024

Pravidla pro lobbisty se blíží: Politici a odborníci řešili s lobbisty nový zákon

Lobbing musí být transparentní, aby bylo možné důsledně rozlišovat mezi lobbováním a mezi klientelismem. Proto je důležité zavést pravidla pro lobbování, které Piráti dlouhodobě prosazují a která jsou standard v západních demokraciích. Právě to a mnoho dalšího zaznělo na semináři, který v úterý uspořádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek ve spolupráci s neziskovou organizací Rekonstrukce státu.

1000026146
22. června 2024

Plníme slib o snadném a férovém volebním systému: Sněmovna schválila korespondenční volbu

Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny dnes i díky Pirátům prošel zákon, který Čechům v zahraničí konečně umožní spravedlivější a snadnější možnost volit. Poslanci tak i přes opoziční mnohahodinové obstrukce jasně ukázali, že jim na občanech záleží a že chtějí, aby byly demokratické volby dostupnější. Novelu zákona o korespondenční volbě spolupředložili Piráti a stojí za ní všechny strany vládní koalice.

Adelan
20. června 2024

Nominujte na Ústavní Soud více žen, vyzvala senátorka Šípová prezidenta v Senátu

Na Ústavním soudu je i nadále menšina žen. Senátorka a právnička Adéla Šípová (za Piráty) proto při středečním schvalování nominace Jiřího Přibáně a Tomáše Langáška v Senátu apelovala na prezidenta Petra Pavla, ať v příštím kole nominuje zástupkyni ženského pohlaví. „Je to stále málo, protože jsme v současné době na necelých 29 % zastoupení žen na Ústavním soudu. A já bych chtěla znovu apelovat na vás, abyste nepolevil v předchozím úsilí ženy nominovat,“ uvedla senátorka. Podle informací České justice však Pražský hrad nyní žádnou ženu s nadějí na oficiální nominaci na seznamu, byť se o to snaží.

ivan-bartos-micha-blaha.max-500x500
18. června 2024

DIGITALIZUJE SE NEJRYCHLEJI V HISTORII

Volby přinesly zvýšení pozornosti ke slibům politických stran a hlasy mnoha komentátorů, influencerů a mluvících expertních hlav opakovalo floskuli, že „v digitalizaci se nic nestalo”, „piráti digitalizaci neumí” apod. Poslední 2 roky se přitom digitalizuje nejrychleji v historii. Změny jsou systémové, nikoliv náhodné a na efekt. Nevěříte? Tak si to pojďme vysvětlit (jestli máte 5 minut).

2024_06_16_pirati_15_let_2400px-4503
18. června 2024

Piráti zahájili kampaň do krajských voleb, představili lídry a lídryně a krajské priority

Česká pirátská strana v neděli oficiálně představila svých třináct lídrů a lídryň pro podzimní volby do zastupitelstev krajů včetně jejich vizí i cílů a odstartovala kampaň. Piráti se do volebního klání pouští s cílem navázat na dosavadní práci, ve všech krajích bojovat ve férové kampani o hlasy voličů a prosazovat svá témata a programové priority, jak nejlépe to bude možné. Start kampaně Piráti naplánovali v termínu patnáctého výročí založení strany.

1000025546
11. června 2024

Středočeský platební portál překonal milník 500 partnerů a šíří se do dalších krajů.

Chcete platit jednoduše a pohodlně poplatky za komunální odpad, vašeho psa, školné a obědy ve školních jídelnách, poplatek za stavební řízení a další služby? Nemusíte hledat účty jednotlivých organizací, částky a variabilní čísla. Použijte Středočeský platební portál a vyberte si z přehledného menu jako v e-shopu.

Nemocnice kl
4. června 2024

Téměř čtvrt miliardy pro středočeské nemocnice. Kraj schválil další dotace

Středočeské nemocnice dostanou další finance na svou modernizaci. Krajští zastupitelé schválili nové investičních dotace tentokrát ve výši 240 035 940 korun. Po únorovém kole, kde kraj šesti svým nemocnicím poskytl 174,5 milionu, se jedná o další letošní masivní investici do zlepšení standardu nemocniční péče.

1000025138
Snímek obrazovky (249)
31. května 2024

Kraj je jenom tak dobrý, jak dobré má ředitele příspěvkových organizací

Ve Středních Čechách má oblast kultury a cestovního ruchu transparentní pravidla pro výběrová řízení ředitelů/ředitelek příspěvkových organizací.

ClanekDnes
29. května 2024

Ne znamená ne, i když máš v krvi promile: Piráti svolali kulatý stůl o vlivu užívání alkoholu na případy domácího a sexualizovaného násilí

Alkohol hraje významnou roli v mnoha případech násilí. Pití alkoholu totiž zvyšuje riziko agresivního chování – a to jak verbálních útoků, tak těch fyzických nebo sexuálních. Zároveň ale toto násilí v žádném případě neomlouvá, byť je tímto způsobem někdy zneužíván. Přesto je alkohol veřejnosti běžně dostupný bez upozornění na možná rizika, jsou na něj reklamy, které vídají i malé děti a nadměrné pití je u nás téměř norma. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová a poslankyně Klára Kocmanová proto pod záštitou ministra spravedlnosti Pavla Blažka svolaly kulatý stůl, na kterém spolu s odborníky i veřejností diskutovali o vlivu užívání alkoholu na domácí a sexualizované násilí. Představili také legislativní změny, které jsou klíčové pro efektivní ochranu obětí násilí.

2023_08_22_pirati_SCK_tisk_ZWL-2829
hrabalova chata
Snímek obrazovky (246)
16. května 2024

Benešovská nemocnice otevřela heliport, centrální vstupní pavilon a zcela nové chirurgické oddělení

Výstavba centrálního vstupního pavilonu a přístavba chirurgického pavilonu v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov, nemocnice Středočeského kraje dospěla do další fáze.

IMG_20240514_115323
14. května 2024

Střední Čechy "pouští k vodě" novou kampaň. Pomocí dvojsmyslu láká na letní dovolenou u vody

Pod názvem Pustit k vodě dnes představila Středočeská centrála cestovního ruchu nový turistický produkt zaměřený na aktivní pobyt u vody i na vodě. Zároveň odstartovala kampaň, jejíž hlavním symbolem jsou růžové brýle a vtipné dvojsmysly. Středočeský kraj současně při této příležitosti zhodnotil návštěvnost kraje v minulém roce a symbolicky zahájil novou turistickou sezónu.

Klara Kocmanova prava zvirat
7. května 2024

Piráti řekli na vládě jasné ne týrání zvířat na jatkách. Na zacházení se zvířaty budou dohlížet kamery

Vláda dnes schválila novelu zákona o veterinární péči. Jednou z novinek je povinné vybavení jatek kamerovými systémy pro sledování zacházení se zvířaty. O úpravě zákona jednala vláda v reakci na opakované záběry z jatek, na kterých bylo zachyceno týrání zvířat. Piráti na vládě prosazovali, aby se dohled kamer vztahoval i na další prostory jatek, kde dochází k manipulaci se zvířaty, tedy nejen vykládku zvířat a jejich přehánění, jak navrhlo Ministerstvo zemědělství. Rovněž prosazovali, aby se ustanovení vztahovalo i na porážku drůbeže a králíků. Koaliční partneři ale tyto návrhy na vládě těsnou většinou odmítli.

Kocmanova_Pirati
3. května 2024

Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

Poslanci a poslankyně dnes ve třetím čtení schválili zákon o psychomodulačních látkách. Jde o zcela průlomový a unikátní přístup k návykovým látkám v rámci celé EU. Zákon omezí neregulovaný obchod a zneužívání psychomodulačních látek a dospělým lidem umožní některé látky typu kratom či konopné produkty užívat bezpečně a zodpovědně. Zákon totiž zavádí novou definici a pravidla, za kterých je možné nakládat s psychomodulačními látkami, používat je ve výzkumu, výrobě, dovážet je, distribuovat a uvádět na trh. Přijatý návrh také zpřesňuje kompetence úřadů a velmi přísně reguluje online prodej. Díky tomu bude zákon jako celek schopen ještě lépe reagovat na rostoucí potřebu regulace nových psychoaktivních látek, které mohou mít významný dopad na veřejné zdraví. Tento komplexní návrh, který dnes schválila Sněmovna, předložili představitelé většiny parlamentních stran včetně Pirátů.

signal-2024-04-30-171430_002
30. dubna 2024

Vpluli jsme do horké fáze eurokampaně: představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyrážíme na kontaktní tour

S heslem „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“ cílíme na silnou konkurenceschopnou Evropu a prosperující Česko bez korupce i nesmyslných dotací oligarchům, kde se dbá na kvalitu života každého člověka bez rozdílu. Nabízíme garanci bezpečí a zahraniční politiky s rovnou páteří. Představujeme také priority pro mladé: usilujeme o špičkové vzdělávání, podporu talentů i větší dostupnost zahraničního studia. Klademe důraz na udržitelnou budoucnost, tedy snižování dopadů klimatické krize. Rovněž na zlepšení péče o duševní zdraví, rovné podmínky pro ženy a muže, ochranu zranitelných skupin a boj proti sexualizovanému a domácímu násilí. Proto spouštíme petici za přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí. Dneškem také zahajujeme kontaktní tour „S Piráty se bavíš“, na kterou vyjedeme mimo jiné speciální Pinkárou.

Snímek obrazovky (243)
29. dubna 2024

V kraji hrozí dle ČHMÚ nebezpečí vzniku požárů. Kraj byl povinen nařídit zvýšená bezpečnostní opatření. „Pálení čarodějnic“ lze za určitých podmínek uskutečnit

Středočeský kraj byl povinen aktivovat v souvislosti s varováním Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) opatření dle „Nařízení k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru“. Od půlnoci z pondělí na úterý, tedy od 30. 4. 0:00 hodin je tak zakázáno používat pyrotechniku nebo rozdělávat ohně na volných prostranstvích na rizikových místech.

hra
22. dubna 2024

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.

vlak
20. dubna 2024

Na středočeské tratě byl nasazen první RegioPanter PID

Veřejnosti byl dnes představen první vlak RegioPanter v barvách PID. V průběhu května se s ním svezou také první cestující na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí. Na tratích Středočeského kraje jezdí anebo brzy jezdit budou i další, moderní vlaky, konkrétně RegioFox anebo RegioSpider.